WSKAZANIA

Ten zabieg będzie idealny dla Ciebie, jeśli zauważysz:

 • pierwsze zmarszczki na czole i w okolicy oczu,
 • głębokie i utrwalone zmarszczki: kurze łapki, lwia zmarszczka (między brwiami), poprzeczne bruzdy/linie/zmarszczki na czole,
 • zmarszczki w okolicy ust, nad wargą górną (zmarszczki palacza),
 • uśmiech dziąsłowy (przy szerokim uśmiechu widać Ci nie tylko zęby, ale i górne dziąsła),
 • zmarszczki uśmiechu (zmarszczki królicze), są one po bokach nosa między kącikami oczu,
 • lekko opadające powieki,
 • opadające kąciki ust i tworząca się zmarszczka marionetki,
 • zmarszczki na szyi,
 • zmarszczki na brodzie (bródka czarownicy, brukowana),
 • zbyt aktywna mimika na twarzy, tiki nerwowe,
 • nadpotliwość dłoni, stóp, pach, czoła – dowiedz się więcej »
 • migreny i bóle głowy – dowiedz się więcej »
 • bruksizm – mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami – dowiedz się więcej »

JAK DZIAŁA TOKSYNA BOTULINOWA

Toksyna botulinowa to naturalna substancja wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. Sposób jej działania został dokładnie poznany. Po wstrzyknięciu w skórę przyłącza się ona do receptorów w zakończeniach nerwowych. Blokuje tam uwalnianie neuroprzekaźnika, acetylocholiny, do mięśnia lub gruczołu potowego. W efekcie mięsień nie otrzymuje sygnału do pobudzenia. Pozostaje w stanie relaksacji i się nie kurczy. Gdy natomiast gruczoły potowe zostają pozbawione impulsu, nie wydzielają potu. Proces ten jest w pełni odwracalny. Po kilkunastu tygodniach dochodzi do regeneracji, zarówno mięśnie, jak i gruczoły potowe działają jak przed zabiegiem.

Toksyna botulinowa, obecnie znana pod nazwą „botoks”, pierwszy raz została zastosowana w okulistyce do leczenia zeza w latach 70. XX wieku. Od tamtej pory zyskiwała na popularności, aby po kilku latach znaleźć się wśród metod likwidacji zmarszczek mimicznych. Nadal jest wykorzystywana do leczenia i łagodzenia objawów różnych schorzeń w wielu dziedzinach medycyny (okulistyka, neurologia, chirurgia, ginekologia, dermatologia), lecz to właśnie w medycynie estetycznej zajmuje topowe miejsce i zużywa się jej rocznie na całym świecie miliony opakowań. Z roku na rok odkrywane są coraz nowsze możliwości jej zastosowania m.in. do wspomagania leczenia trądziku różowatego czy ognisk skórnej łuszczycy opornej na inne metody leczenia.

Jej szerokie spektrum możliwości obejmuje leczenie m.in. zeza, oczopląsu, kręczu karku, migreny, przykurczu stawów po udarach, dziecięcego porażenia mózgowego, spastyczności mięśni, kurczu twarzy, powiek, dystonii, nadpotliwości, migreny, stopy końsko-szpotawej, szczeliny odbytu, achalazji przełyku, wulwodynii.

Przynosi ulgę wielu pacjentom na świecie. Toksyna uznawana niegdyś za truciznę, dziś jest wykorzystywana do nieinwazyjnego usuwania zmarszczek mimicznych.


5 NAJWAŻNIEJSZYCH ZALET FIBRYNY BOGATOPŁYTKOWEJ

bezpieczeństwo – substancja jest dobrze znana i zbadana
efektywność i duża skuteczność
szybkość działania – długotrwałe efekty już po kilku dniach
mała inwazyjność
odwracalność – skutki uboczne można cofnąć

EFEKTY - KIEDY, JAK DŁUGO, JAKIE

Pierwsze zmiany zauważysz już po kilku dniach, lecz na pełne efekty działania należy poczekać do 2 tygodni. Po upływie tego czasu zapraszam Cię na wizytę kontrolną do gabinetu, aby ocenić i sprawdzić, czy takiego rezultatu oczekiwałaś. Jeżeli jest wymagana korekta, to jest ona bezpłatna. Po 3–4 miesiącach następuje powolny powrót działania mięśni w okolicy, w której został zastosowany botoks. Po tym czasie możesz powtórzyć zabieg. Prawdopodobnie zgłosisz się do gabinetu dopiero po 5–6 miesiącach od pierwszej wizyty. Jak pozbyć się zmarszczek na dłużej? Jeśli będziesz regularnie stosowała zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, to odstępy między wizytami mogą ulec wydłużeniu. Po przerwaniu zabiegów, z biegiem czasu, zmarszczki powoli zaczną wracać, jednak nigdy nie będą tak głębokie jak przed rozpoczęciem kuracji.

Pamiętaj, że uzyskany efekt i długość jego utrzymywania się zależą od wielu zmiennych, takich jak indywidualne predyspozycje, tryb życia, przyjmowane suplementy oraz stosowanie się do zaleceń po zabiegu.

Po zabiegu likwidacji zmarszczek toksyną botulionową zauważysz następujące zmiany:

 • wyraz twarzy złagodnieje, będzie pogodniejszy,
 • zmarszczki w okolicach zastosowania toksyny zmniejszą się lub całkowicie znikną,
 • ogólna mimika twarzy zostanie zachowana.

PRZEBIEG TERAPII I ZALECENIA PO ZABIEGU

Przed pierwszą wizytą nie musisz się w specjalny sposób przygotowywać. Należy zarezerwować sobie na nią około 30-45 min. W trakcie rozmowy zadam Ci kilka pytań, sprawdzę, czy nie masz przeciwwskazań do zabiegu i omówię z Tobą możliwości terapeutyczne dostosowane do problemu, który zgłaszasz. Na koniec przygotuję niezbędną dokumentację medyczną i określimy twoje oczekiwania.

Jak ujędrnić skórę w bezpieczny sposób i pozbyć się zmarszczek skutecznie? Ważne, abyś zawsze do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej wybierała gabinety LEKARSKIE. Unikniesz wtedy wielu powikłań, a jeśli wystąpią skutki uboczne, od razu zostanie podjęte leczenie.

Sama procedura podania botoksu jest prosta i trwa kilka minut. Jeśli masz dużą wrażliwość na ból, mogę przed iniekcją nałożyć krem znieczulający. Wyeliminuje on praktycznie całkowicie dolegliwości bólowe. Podanie toksyny jest podskórne lub domięśniowe i wykonywane za pomocą bardzo cienkiej igły. Daje to duży komfort i jest bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Liczba wkłuć jest wyznaczone w zależności od okolicy podania oraz twoich oczekiwań.

Jest to prawdziwy zabieg lunchowy. Zaczerwienienie powstałe po wkłuciu po chwili znika i możesz wracać do codziennych zajęć.


ZALECENIA

 • przez 1-2 dni zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego, picia alkoholu, palenia papierosów oraz nakładania makijażu w miejscach, gdzie były wykonywane wkłucia;
 • przez kilka tygodni nie rozgrzewaj okolic zabiegowych (unikaj zabiegów z wykorzystaniem laserów, fal radiowych, głębokiej podczerwieni, nie korzystaj z sauny i solarium).
 • nie masuj obszarów iniekcji.

PRZECIWWSKAZANIA

Jest to procedura medyczna i jak każda inna w medycynie estetycznej nie może być stosowana u każdego.

Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

PRZECIWWSKAZANIA

 • choroby neurologiczne i mięśni (miastenia gravis, zespół Lamberta- Eatona),
 • alergia na składniki preparatu (albuminy ludzkie),
 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • miejscowa infekcja skóry,
 • choroba nowotworowa,
 • zaburzenia krzepliwości krwi lub stosowanie leków przeciwkrzepliwych,
 • zażywanie wymienionych leków i okres do tygodnia po ich odstawieniu: D-penicylwamina, cyklosporyna, aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, aminoglikozydy (gentamycyna, streptomycyna, kanamycyna), sukcrynylocholina, tubokuraryna, pankuronium, galamina.

REAKCJE OD RAZU PO ZABIEGU

Skutki uboczne po zabiegu zdarzają się niezmiernie rzadko. Jeśli już wystąpią, to ustępują dość szybko i bez pozostawienia śladu. Najczęstsze reakcje (przemijające po kilku godzinach) to zaczerwienienie, tkliwość w miejscu wkłucia i siniaki (ustępują w terminie 7–10 dni).