Medycyna estetyczna » Blizny – czy te „pamiątki” muszą już ze mną zostać? Poznaj skuteczne metody usuwania blizn.
Blizna powstaje w wyniku zaburzeń w gojeniu się rany. To tkanka łączna, która ma zmienioną strukturę w stosunku do otaczającej ją prawidłowej tkanki. Prymitywne organizmy, takie jak bezkręgowce, mają możliwość zastąpienia uszkodzonych komórek/tkanek identycznymi. Kręgowce utraciły taką możliwość. Większość uszkodzeń skóry czy innych narządów goi się z pozostawieniem blizny – mniej lub bardziej widocznej, jeżeli mówimy o skórze. Wyjątkiem w pewnym sensie jest wątroba i układ nerwowy – mają one szczątkową możliwość uzupełnienia ubytków identycznymi komórkami.
Na proces gojenia uszkodzenia składa się wiele etapów i wpływa na niego szereg czynników. Całkowita przebudowa i dojrzewanie blizny trwa łącznie nawet do roku. Zaburzenia w tym procesie mogą doprowadzić dodatkowo do wydłużenia tego procesu czy wytworzenia się nieprawidłowych blizn, takich jak blizny przerostowe, keloidy.
Tak. Blizny można podzielić ze względu na:
Blizny to wyjątkowo szeroki, złożony i trudny leczniczo temat. Często pacjenci myślą, że po opatrzeniu rany nic już nie mogą zrobić. To błąd. W dużym stopniu zależy od pacjenta, jak dana blizna będzie wyglądała w jej finalnej formie po kilku miesiącach od powstania urazu. Dlatego ważne jest, aby zacząć działać profilaktycznie, jeszcze przed tym, jak blizna dojrzeje. Oczywiście są też sposoby na usuwanie blizn dojrzałych, tych sprzed kilku i kilkunastu lat, lecz jest to terapia długotrwała, wieloetapowa i wymagająca determinacji pacjenta, ponieważ efekty nie są widoczne od razu.
Do usuwania blizn stosujemy fibrynę bogatopłytkową – przynosi niejednokrotnie bardzo dobre efekty, peelingi chemiczne głębokie, laser frakcyjno-ablacyjny czy radiofrekwencję mikroigłową (mikronakłuwanie). Bardzo często należy łączyć te zabiegi lub przeplatać serie, by usuwanie blizn okazało się skuteczne. Czasem przy bliznach zanikowych/atroficznych konieczna będzie stymulacja kolagenu tkanek pod blizną specjalnymi substancjami lub wypełnienie ubytku kwasem hialuronowym.
Tak. Na początku pilnuj, aby rana goiła się prawidłowo. Dbaj o aseptykę, żeby nie doszło do zakażenia. Rana musi mieć równe i zbliżone brzegi. W żadnym przypadku nie zrywaj strupów, tak jak nam to powtarzały nasze mamy i babcie.
Szczególnie przy oparzeniach lub ranach, których gojenie przedłuża się, a nie są zakażone, polecam zabieg z fibryną. Znacząco przyspiesza proces gojenia się rany. Dzięki obecności komórek macierzystych i czynników wzrostu w preparacie fibryny bogatopłytkowej często poparzenia goją się całkowicie bez pozostawienia śladu.
Po zagojeniu się rany/urazu, kiedy widzisz, że zaczyna tworzyć się blizna, przychodzi kolej na zabiegi w domu. Przez 3 miesiące na świeżą bliznę stosuj kremy i masuj bliznę kilka razy dziennie, ważna jest tutaj regularność. Jeżeli masz tendencję do blizn przerosłych albo keloidów lub widzisz, że blizna zaczyna bujać (staje się wypukła) – musisz zastosować ucisk – mogą to być plastry silikonowe min. 8-24 h na dobę. Czasem wskazane będzie również podanie sterydów do tkanki bliznowatej. Nie daje to 100% gwarancji całkowitej poprawy, ale znacznie ogranicza ryzyko powstania blizn przerostowych czy keloidów. Na tym etapie też można zastosować iniekcje z fibryny bogatopłytkowej lub osocza – przyspieszy to znacznie regenerację i przebudowę blizny, a także sprawi, że będzie mniej widoczna.
Usuwanie blizn potrądzikowych to prawdziwe wyzwanie. Przede wszystkim należy udać się do dermatologa, by wdrożyć właściwe leczenie, w trakcie gdy trądzik jest aktywny. Zapobiegnie to na etapie zmian zapalnych powstaniu ewentualnych dziur po trądziku. Jeżeli zmiany są mocno nasilone, wskazana jest terapia doustna, jeżeli nie ma przeciwskazań, to dobrym rozwiązaniem jest izotretynoina.
Jeżeli mimo to powstaną blizny (dziury po trądziku), to działamy fibryną bogatopłytkową, wykonujemy peelingi głębokie chemiczne, laser, radiofrekwencję mikroigłową. Gdy blizny są pozaciągane, musimy je uwolnić mechanicznie, innymi słowy usuwanie blizn potrądzikowych będzie się odbywało przez podcięcie chirurgiczne.
Tak, profesjonalne działanie zabiegami, czy to do usuwania blizn potrądzikowych, czy innych od samego początku zdecydowanie uchroni nas przed szpecącą pamiątką po urazie, zabiegu operacyjnym, oparzeniu czy dziurach po trądziku. Jednak systematyczne i jak najwcześniejsze zadbanie o bliznę w domu jest również kluczowe. Zaniechanie tych zabiegów – masowania blizny odpowiednimi maściami czy stosowania ucisku, jest częstą przyczyną późniejszych problemów z bliznami, szczególnie gdy znajdują się one w miejscach dużej ruchomości, np. nad stawami. Zdarza się oczywiście, że nieprawidłową bliznę należy najpierw wyciąć i poprowadzić leczenie od nowa. O procesie terapeutycznym decyduje zawsze specjalista chirurg, dermatolog czy lekarz medycyny estetycznej.